DYSSOMNIA - zaburzenia snu
Pierwotne zaburzenia snu dzielą się dalej na dwa typy schorzeń:
- Parasomnie: charakteryzują się nieprawidłowymi czynnościami podczas snu, takimi jak lunatykowanie lub lęki senne.
- Dyssomnie: Zaburzenia te charakteryzują się trudnościami z zasypianiem lub utrzymaniem snu. Typowe objawy to uczucie niepokoju i skrajna senność w ciągu dnia.
Rodzaje dyssomni
Dyssomnie można ogólnie podzielić na trzy typy:
- Wewnętrzne zaburzenia snu: Te dyssomnie są spowodowane wewnętrzną dysfunkcją wpływającą na zdolność snu.
- Zewnętrzne zaburzenia snu: Te dyssomnie są spowodowane czynnikami zewnętrznymi wpływającymi na sen, takimi jak środowisko lub nawyki zdrowotne.
- Zaburzenia snu związane z rytmem dobowym : Te dyssomnie są spowodowane nieregularnymi harmonogramami lub harmonogramami, które zakłócają wewnętrzny zegar organizmu lub rytm dobowy.
Wewnętrzne zaburzenia snu
Do dyssomni wewnętrznych zalicza się:
- Bezsenność: Bezsenność może utrudniać zasypianie lub utrzymanie snu, powodując, że nie możesz spać w nocy, budzisz się zbyt wcześnie lub czujesz się zmęczony po przebudzeniu. Często jest to spowodowane stresem lub problemami emocjonalnymi.
- Narkolepsja: Narkolepsja to schorzenie neurologiczne, które może zakłócać zdolność mózgu do kontrolowania cykli snu i czuwania. Po przebudzeniu możesz czuć się wypoczęty, ale w ciągu dnia możesz czuć się bardzo senny, co może powodować zasypianie podczas rozmowy, jedzenia lub prowadzenia pojazdu. Niektóre osoby chore na narkolepsję również często budzą się w nocy.
- Hipersomnia: Hipersomnia charakteryzuje się skrajną sennością w ciągu dnia, która może utrudniać zachowanie czujności w ciągu dnia, pomimo odpowiedniej ilości snu w nocy.
- Obturacyjny bezdech senny (OSA): Obturacyjny bezdech senny to stan, w którym podczas snu następuje chwilowa przerwa w oddychaniu z powodu zablokowania lub zwężenia dróg oddechowych w gardle. Schorzenie to zazwyczaj charakteryzuje się głośnym chrapaniem, choć niekoniecznie każdy, kto chrapie, cierpi na bezdech senny.
- Zespół niespokojnych nóg (RLS): Znany również jako choroba Willisa-Ekboma, zespół niespokojnych nóg charakteryzuje się nieprzyjemnymi odczuciami w nogach, którym towarzyszy silna potrzeba ich poruszania. Objawy zwykle zaczynają pojawiać się późnym popołudniem lub wieczorem i są najbardziej nasilone w nocy, co utrudnia zasypianie lub powrót do snu, jeśli obudzisz się w nocy.
- Okresowe zaburzenie ruchu kończyn (PLMD) : Schorzenie to charakteryzuje się częstymi, mimowolnymi ruchami kończyn podczas snu, co utrudnia spokojny sen. Twoje ręce i nogi mogą szarpać się, drgać lub zginać kilka razy na minutę przez kilka godzin podczas snu.
Zewnętrzne zaburzenia snu
Zewnętrzne dyssomnie obejmują:
- Zła higiena snu: Higiena snu obejmuje utrzymywanie zdrowych nawyków związanych ze snem, takich jak chodzenie spać codziennie o tej samej porze, unikanie ekranów elektronicznych przed snem oraz utrzymywanie ciemności, ciszy i chłodu w pokoju. 11 Badania pokazują, że zła higiena snu może wpływać na jakość snu.
- Zespół nocnego jedzenia (NES): Zespół nocnego jedzenia może wystąpić wraz z bezsennością. Może powodować, że będziesz budził się w nocy kilka razy, aby coś zjeść, przez co będziesz mieć wrażenie, że nie będziesz mógł ponownie zasnąć, jeśli czegoś nie zjesz. Stan ten wiąże się ze zwiększonym ryzykiem otyłości, cukrzycy i wysokiego ciśnienia.
Zaburzenia rytmu dobowego snu
Dyssomnie związane z rytmem dobowym obejmują:
- Zaburzenia snu związane z pracą zmianową (SWSD): Zaburzenia snu związane z pracą zmianową zazwyczaj dotykają osoby pracujące w nieregularnych godzinach, na przykład na nocne zmiany lub na zmiany rotacyjne. Wewnętrzny zegar Twojego organizmu ma trudności z dostosowaniem się do nieregularnych rytmów, co powoduje problemy z zasypianiem, utrzymaniem snu lub spaniem o pożądanej porze.
- Zespół jet lag: Podróżowanie przez więcej niż dwie strefy czasowe może zaburzyć rytm dobowy, powodując złe samopoczucie, bóle głowy i trudności z przystosowaniem się do rytmów dobowych nowego miejsca, w którym się znajdujesz. Objawy mogą utrzymywać się przez jakiś czas. kilka dni lub tygodni, zanim będziesz w stanie uregulować swój harmonogram snu.
- Zespół opóźnionej fazy snu (DSWPD): Schorzenie to zazwyczaj dotyka nastolatków i powoduje, że kładą się spać kilka godzin później niż zwykle, co utrudnia im punktualne wstawanie rano. Nastolatki cierpiące na tę chorobę często określają siebie jako „ nocne marki " i są bardziej czujne późnym wieczorem lub w nocy niż w ciągu dnia.
- Zaawansowany zespół fazy snu (ASPS): Ten stan może powodować, że kładziesz się spać i budzisz się wcześniej niż większość ludzi. Możesz mieć problemy z zasypianiem w nocy i trudnościami z ponownym zaśnięciem, gdy obudzisz się wcześnie rano.
- Zaburzenia snu i czuwania inne niż 24-godzinne (N24SWD): 14 osób z tą chorobą śpi tyle samo w ciągu doby, ale ich zegar wewnętrzny jest krótszy lub dłuższy niż 24 godziny, więc ich rytm dobowy zmienia się o jedną lub dwie godziny na dzień. Ponieważ percepcja światła odgrywa główną rolę w regulacji rytmów dobowych, większość osób cierpiących na zaburzenia snu i czuwania inne niż 24-godzinne jest całkowicie niewidomych.
Objawy dyssomnii
Jeśli cierpisz na dyssomnię, objawy mogą się różnić w zależności od rodzaju zaburzeń snu. Oto niektóre z najczęstszych objawów dyssomnii:
- Masz trudności z zasypianiem, kiedy powinieneś
- W nocy zasypianie regularnie zajmuje ponad 30 minut
- Trudność w wstawaniu rano
- Budzisz się kilka razy w nocy i masz trudności z ponownym zaśnięciem
- Budzisz się zbyt wcześnie rano i nie możesz ponownie zasnąć
- Budzisz się zmęczony, jakbyś w ogóle nie spał
- W ciągu dnia odczuwam ogromną senność
- Często drzemki w ciągu dnia
- Zasypianie w nieodpowiednich porach dnia, czasami podczas jedzenia, mówienia lub prowadzenia pojazdu
- Chrapanie głośno podczas snu lub wydawanie innych dźwięków, takich jak parskanie, sapanie lub dławienie się
- Wstrzymywanie oddychania na krótkie okresy czasu podczas snu
- Odczuwanie nieprzyjemnego mrowienia, pełzania lub pełzania w kończynach wieczorem lub w nocy, gdy próbujesz zasnąć
- Szarpanie lub drganie rąk lub nóg podczas snu
- Budzenie się w nocy na jedzenie, czasem kilka razy w ciągu nocy
- Nieregularny cykl snu, który nie jest zgodny z cyklem większości ludzi
- Odczuwanie stresu i depresji
- Uczucie drażliwości, niepokoju lub niecierpliwości
- Doświadczanie bólów głowy, mgły mózgowej , problemów z pamięcią i trudności z koncentracją w ciągu dnia
- Doświadczanie trudności w relacjach, pracy lub szkole i obowiązkach społecznych
Diagnozowanie dyssomni
Pracownicy służby zdrowia, tacy jak specjaliści od snu, mogą diagnozować dyssomnię na podstawie:
- Przeprowadzenie wywiadu z Tobą i zapytanie o objawy
- Przeglądanie historii medycznej osobistej i rodzinnej
- Przeprowadzenie badania fizykalnego
- Przeprowadzenie badania snu (polisomnogram) w celu monitorowania różnych parametrów biologicznych podczas snu
Leczenie dyssomni
Przebieg leczenia zalecany przez lekarza może się różnić w zależności od rodzaju dyssomnii, na którą cierpisz. Możliwości leczenia mogą obejmować:
- Terapia poznawczo-behawioralna zmniejszająca niepokój związany z zasypianiem
- Ćwiczenia relaksacyjne, które pomogą Ci opanować poziom stresu
- Terapia jasnym światłem, szczególnie rano, pomaga zresetować wewnętrzny zegar
- Korzystanie z aparatu CPAP (ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych), jeśli cierpisz na bezdech senny
- Leki, takie jak tabletki nasenne, które są zwykle przepisywane do krótkotrwałego stosowania
- Suplementy, takie jak melatonina, które niektórym osobom pomagają, ale są również zalecane tylko do krótkotrwałego stosowania
- Dobre nawyki higieny snu
- Zrównoważona, pożywna dieta i aktywny tryb życia
Źródło: https://www.verywellmind.com/dyssomnia-types-symptoms-and-treatment-6951638